Vishay/Dale RNC50J13R0BRBSL
RNC50J13R0BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J13R0BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J13R0BRBSL.pdf
Availability of RNC50J13R0BRBSL
QUANTITY
RNC50J13R0BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J13R0BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J13R0BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J13R0BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J13R0BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J13R0BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J13R0BRBSL
CONN HEADER 7POS 3.96MM VERT TIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.7A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3.5MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf