Vishay/Dale RNC50J1400BSRSL
RNC50J1400BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1400BSRSL
Brief Description
RES 140 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1400BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1400BSRSL
QUANTITY
RNC50J1400BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1400BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1400BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1400BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1400BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1400BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1400BSRSL
ADAPTER PROGRAMMER 32-TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 5 POS datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE TERMINATOR AWG 22 datasheet.pdf
CIR BRKR 100A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf