Vishay/Dale RNC50J1400FSRE6
RNC50J1400FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1400FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1400FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1400FSRE6
QUANTITY
RNC50J1400FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1400FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1400FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1400FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1400FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1400FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1400FSRE6
SWITCH DIP TAPE SEALED 5POS 24V datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR34B/AE34M/APK34B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf