Vishay/Dale RNC50J1400FSRE6
RNC50J1400FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1400FSRE6
Brief Description
RES 140 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1400FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1400FSRE6
QUANTITY
RNC50J1400FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1400FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1400FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1400FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1400FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1400FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1400FSRE6
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PROCESSOR AUDIO DGTL 28DIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4NPT 5V datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 2PORT WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 0.357 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-262 datasheet.pdf