Vishay/Dale RNC50J1401FSB14
RNC50J1401FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1401FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1401FSB14.pdf
Availability of RNC50J1401FSB14
QUANTITY
RNC50J1401FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1401FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1401FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1401FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1401FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1401FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1401FSB14
CONNECTOR RECEPT 48POS STR datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CC 0.31" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf