Vishay/Dale RNC50J1423BSB14
RNC50J1423BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1423BSB14
Brief Description
RES 142K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1423BSB14.pdf
Availability of RNC50J1423BSB14
QUANTITY
RNC50J1423BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1423BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1423BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)142k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1423BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1423BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1423BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1423BSB14
JUMPER-H1501TR/A3049V/H1501TR 5" datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 5.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.175" 5MM 3LD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 681 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf