Vishay/Dale RNC50J1430FSB14
RNC50J1430FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1430FSB14
Brief Description
RES 143 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1430FSB14.pdf
Availability of RNC50J1430FSB14
QUANTITY
RNC50J1430FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1430FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1430FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1430FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1430FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1430FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1430FSB14
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 28POS VERT BLACK datasheet.pdf
CONNECT PORT X2 FOR SMART ENERGY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE SEAL BLU RCPT CONT 1.5 CBL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf