Vishay/Dale RNC50J1442BSB14
RNC50J1442BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1442BSB14
Brief Description
RES 14.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1442BSB14.pdf
Availability of RNC50J1442BSB14
QUANTITY
RNC50J1442BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1442BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1442BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1442BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1442BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1442BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1442BSB14
LABEL S LAM DM PPR WHT 3.63X1" datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 19.5"L X 16.25"W datasheet.pdf
LED CBI 3MM SGL LEVEL RT ANGLE datasheet.pdf
LCD TOUCH 128X240 RS232 YLW/GRN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DL .100" GOLD datasheet.pdf