Vishay/Dale RNC50J1471FRB14
RNC50J1471FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1471FRB14
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1471FRB14.pdf
Availability of RNC50J1471FRB14
QUANTITY
RNC50J1471FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1471FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1471FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1471FRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1471FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1471FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1471FRB14
DIODE ARRAY GP 75V 150MA SOT363 datasheet.pdf
TERM BLOCK POWER 4 POS 600V PDC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN EXT VCO 64LFCSP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 250MW SOD882 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
762 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 50V AXIAL datasheet.pdf