Vishay/Dale RNC50J1472BRBSL
RNC50J1472BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1472BRBSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1472BRBSL.pdf
Availability of RNC50J1472BRBSL
QUANTITY
RNC50J1472BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1472BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1472BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1472BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1472BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1472BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J1472BRBSL
DUCTSLOT TYPF PVC ADH L GRY6' datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 350V 100MA 8DIP datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE PROG 16TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf