Vishay/Dale RNC50J1472FSRSL
RNC50J1472FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1472FSRSL
Brief Description
RES 14.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1472FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1472FSRSL
QUANTITY
RNC50J1472FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1472FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1472FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1472FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1472FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1472FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1472FSRSL
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
PC BOARD 4X5" FR4 2XPTH/GND 0.1" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 220V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TFLEX 7100,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
BASE MACHINE W/TOOL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UMY5-4830 SAFETY MAT datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 6-channel D/A Converter IC datasheet.pdf