Vishay/Dale RNC50J1492BSBSL
RNC50J1492BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1492BSBSL
Brief Description
RES 14.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1492BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1492BSBSL
QUANTITY
RNC50J1492BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1492BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1492BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1492BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1492BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1492BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1492BSBSL
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P/P 4.0V SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
INDUCTIVE W/50 FT CABLE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf