Vishay/Dale RNC50J1500BSBSL
RNC50J1500BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1500BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1500BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1500BSBSL
QUANTITY
RNC50J1500BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1500BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1500BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1500BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1500BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1500BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1500BSBSL
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 2.1325GHZ W-CDMA datasheet.pdf