Vishay/Dale RNC50J1502FSRSL
RNC50J1502FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1502FSRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1502FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1502FSRSL
QUANTITY
RNC50J1502FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1502FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1502FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1502FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1502FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1502FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1502FSRSL
CONN PLUG 1.27MM 100POS GOLD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf