Vishay/Dale RNC50J1503DSB14
RNC50J1503DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1503DSB14
Brief Description
RES 150K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1503DSB14.pdf
Availability of RNC50J1503DSB14
QUANTITY
RNC50J1503DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1503DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1503DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1503DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1503DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1503DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1503DSB14
RES SMD 5.62 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.34MM datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X60" S SFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RFCBL SMA FM BKD MMCX ML STR 24" datasheet.pdf