Vishay/Dale RNC50J1520DSBSL
RNC50J1520DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1520DSBSL
Brief Description
RES 152 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1520DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1520DSBSL
QUANTITY
RNC50J1520DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1520DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1520DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)152
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1520DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1520DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1520DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1520DSBSL
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 480VAC datasheet.pdf
RES 665 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TV 3C 3#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S BY RECP LC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA VMN2 datasheet.pdf