Vishay/Dale RNC50J1540BSRSL
RNC50J1540BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1540BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 154 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1540BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1540BSRSL
QUANTITY
RNC50J1540BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1540BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1540BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1540BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1540BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1540BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1540BSRSL
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FOR PS/2 KVM SWITCH 6' datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf