Vishay/Dale RNC50J1541BSB14
RNC50J1541BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1541BSB14
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1541BSB14.pdf
Availability of RNC50J1541BSB14
QUANTITY
RNC50J1541BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1541BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1541BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1541BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1541BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1541BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1541BSB14
IC CLK BUFFER 1:5 156MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-VQFN (4x4) datasheet.pdf
HEATSINK SSR 2.0DEG C/W DIN MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 13.5A 3.9 MOHM datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf