Vishay/Dale RNC50J1541FPRSL
RNC50J1541FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1541FPRSL
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1541FPRSL.pdf
Availability of RNC50J1541FPRSL
QUANTITY
RNC50J1541FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1541FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1541FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1541FPRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1541FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1541FPRSL Details Description
Related parts for RNC50J1541FPRSL
RES NETWORK 2 RES 4K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 23 1 3/8-18 datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
MOTOR SYNC AC GEAR 3W 115V datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 80MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
UNIVERSAL POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf