Vishay/Dale RNC50J1542BSRE6
RNC50J1542BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1542BSRE6
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1542BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1542BSRE6
QUANTITY
RNC50J1542BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1542BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1542BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1542BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1542BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1542BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1542BSRE6
RES SMD 69.8OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 100/200V datasheet.pdf
SERIAL CABLE RJ11 TO FML 9DSUB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20UQFN datasheet.pdf
EVAL BOARD OPAMP 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 64KB 64VQFN datasheet.pdf
C/A, 24F 50/125UM OM3, MPO(F), 1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf