Vishay/Dale RNC50J1542FMRSL
RNC50J1542FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1542FMRSL
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1542FMRSL.pdf
Availability of RNC50J1542FMRSL
QUANTITY
RNC50J1542FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1542FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1542FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1542FMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1542FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1542FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1542FMRSL
RES SMD 82.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
APPLIANCE OUTLET SHUTTERD 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 277VAC 80VDC datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK-BOOST LTC3533 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf