Vishay/Dale RNC50J1543BSB14
RNC50J1543BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1543BSB14
Brief Description
RES 154K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1543BSB14.pdf
Availability of RNC50J1543BSB14
QUANTITY
RNC50J1543BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1543BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1543BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1543BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1543BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1543BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1543BSB14
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/X datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 28A 63W ISOPLUS220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 56PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf