Vishay/Dale RNC50J1560BSB14
RNC50J1560BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1560BSB14
Brief Description
RES 156 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1560BSB14.pdf
Availability of RNC50J1560BSB14
QUANTITY
RNC50J1560BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1560BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1560BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)156
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1560BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1560BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1560BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1560BSB14
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 300 OHM .2A 0402 datasheet.pdf
COAX CABLE STRIPPER datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 10UTQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE W SWIVEL CONN SHIELDED 10' datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf