Vishay/Dale RNC50J1562BSRE6
RNC50J1562BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1562BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1562BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1562BSRE6
QUANTITY
RNC50J1562BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1562BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1562BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1562BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1562BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1562BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1562BSRE6
SWITCH ROTARY 3P-4POS ENCLD 28V datasheet.pdf
TXRX TRANSLATING IEEE 48TSSOP datasheet.pdf
CONN CLIP BRUSH HOLDER 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
IC 8-1 DATA SELECT/MUX 16-SOIC datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE FAST REC 85A DO-5 datasheet.pdf