Vishay/Dale RNC50J1583BRBSL
RNC50J1583BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1583BRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1583BRBSL.pdf
Availability of RNC50J1583BRBSL
QUANTITY
RNC50J1583BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1583BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1583BRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1583BRBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1583BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1583BRBSL Details Description
Related parts for RNC50J1583BRBSL
RES SMD 143 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 36POS .156 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 20 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf