Vishay/Dale RNC50J1583FMR36
RNC50J1583FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1583FMR36
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1583FMR36.pdf
Availability of RNC50J1583FMR36
QUANTITY
RNC50J1583FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1583FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1583FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1583FMR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1583FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1583FMR36 Details Description
Related parts for RNC50J1583FMR36
JUMPER-H1503TR/A2015Y/X 12" datasheet.pdf
RES 560 OHM 1W 5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 18DIP datasheet.pdf
ADAPTER SHELL 16 - FLEX CONDUIT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
POT 20K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 2POS datasheet.pdf