Vishay/Dale RNC50J1620BRRSL
RNC50J1620BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1620BRRSL
Brief Description
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1620BRRSL.pdf
Availability of RNC50J1620BRRSL
QUANTITY
RNC50J1620BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1620BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1620BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1620BRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1620BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1620BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1620BRRSL
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PLUG DUMMY MINI 2-3 COND RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.81K OHM 0606 datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf