Vishay/Dale RNC50J1620FSBSL
RNC50J1620FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1620FSBSL
Brief Description
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1620FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1620FSBSL
QUANTITY
RNC50J1620FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1620FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1620FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1620FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1620FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1620FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1620FSBSL
IC REG BUCK SYNC ADJ 35A 56HVQFN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTD OPITCAL DIODE-OUT datasheet.pdf
SW PLNGR SPDT SOLID TERM 125V datasheet.pdf
CONN COPALUM RING 6AWG AL 1/4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 200MW SOD923 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EVAL BRD FOR PRM48JH480T250A00 datasheet.pdf
PLOTTER PEN 0.35MM BLACK datasheet.pdf
JT 26C 26#20 SKT PLUG datasheet.pdf
AB 7C 5#16, 2#12 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf