Vishay/Dale RNC50J1620FSRE6
RNC50J1620FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1620FSRE6
Brief Description
RES 162 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1620FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1620FSRE6
QUANTITY
RNC50J1620FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1620FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1620FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1620FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1620FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1620FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1620FSRE6
CONN HEADER .120 4POS PCB TIN datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf