Vishay/Dale RNC50J1621BSB14
RNC50J1621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621BSB14.pdf
Availability of RNC50J1621BSB14
QUANTITY
RNC50J1621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1621BSB14
TAG MARKER SLIMFIX WHT 400/BX datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 30GD datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.8A 33 MOHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SRL/SPI 250K 10UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 04 CKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SPDT ROCKER SWITCH W/LEGEND datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf