Vishay/Dale RNC50J1621DSRSL
RNC50J1621DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621DSRSL
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621DSRSL.pdf
Availability of RNC50J1621DSRSL
QUANTITY
RNC50J1621DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621DSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1621DSRSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13.3VC SOD723 datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 2POS 7.62MM datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
BOARD EXPERIMENTER FOR MSP430 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC datasheet.pdf