Vishay/Dale RNC50J1621FSBSL
RNC50J1621FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1621FSBSL
QUANTITY
RNC50J1621FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1621FSBSL
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 270MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 770MA 264 MOHM datasheet.pdf
TRANSFORMER STEP UP/PLUG IN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 4W 12V 8400RPM datasheet.pdf
RES 642K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CHISEL 30 1.0MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC-DC DIN RAIL POWER SUPPLY 30W datasheet.pdf