Vishay/Dale RNC50J1622BRB14
RNC50J1622BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1622BRB14
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1622BRB14.pdf
Availability of RNC50J1622BRB14
QUANTITY
RNC50J1622BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1622BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1622BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1622BRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1622BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1622BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1622BRB14
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT CMOS 16-SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 27MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf