Vishay/Dale RNC50J1622BRRSL
RNC50J1622BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1622BRRSL
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1622BRRSL.pdf
Availability of RNC50J1622BRRSL
QUANTITY
RNC50J1622BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1622BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1622BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1622BRRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1622BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1622BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J1622BRRSL
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES 249 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W DO204AL datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLVNG .75"ID ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12 datasheet.pdf