Vishay/Dale RNC50J1623BSBSL
RNC50J1623BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1623BSBSL
Brief Description
RES 162K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1623BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1623BSBSL
QUANTITY
RNC50J1623BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1623BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1623BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1623BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1623BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1623BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1623BSBSL
IC CLOCK GENERATOR 125MHZ 24-QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 90A TDSON-8 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW MALE 144P PL2 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf