Vishay/Dale RNC50J1653FRB14
RNC50J1653FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1653FRB14
Brief Description
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1653FRB14.pdf
Availability of RNC50J1653FRB14
QUANTITY
RNC50J1653FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1653FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1653FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1653FRB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1653FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1653FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J1653FRB14
IC DECODER/DRVR BCD-7SEG 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC STROBED FIFO 256X18 56-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/03/180SFC SN BK BX datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf