Vishay/Dale RNC50J1673BSRE6
RNC50J1673BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1673BSRE6
Brief Description
RES 167K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1673BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1673BSRE6
QUANTITY
RNC50J1673BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1673BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1673BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)167k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1673BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1673BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1673BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1673BSRE6
IC MCU 8BIT 4KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
SILICONE THERMAL GREASE 1KG datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 86V 120-277 datasheet.pdf
96 kHz DIGITAL AUDIO INTERFACE RECEIVER IC datasheet.pdf