Vishay/Dale RNC50J1691BSRSL
RNC50J1691BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1691BSRSL
Brief Description
RES 1.69K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1691BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1691BSRSL
QUANTITY
RNC50J1691BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1691BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1691BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1691BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1691BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1691BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1691BSRSL
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIAC 28-36V 1A SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
TARGET PUCK FOR E2MP-S datasheet.pdf
CAP CER 100UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 1200VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf