Vishay/Dale RNC50J1693FMRSL
RNC50J1693FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1693FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1693FMRSL.pdf
Availability of RNC50J1693FMRSL
QUANTITY
RNC50J1693FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1693FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1693FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1693FMRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1693FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1693FMRSL Details Description
Related parts for RNC50J1693FMRSL
JUMPER-H1502TR/A2015A/H1500TR 5" datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED AMBER T1-3/4 PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
RV COAX SW 8GHZ 24V datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 10ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf