Vishay/Dale RNC50J16R9BSB14
RNC50J16R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J16R9BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J16R9BSB14.pdf
Availability of RNC50J16R9BSB14
QUANTITY
RNC50J16R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J16R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J16R9BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J16R9BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J16R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J16R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J16R9BSB14
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 137MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
JUMPER XHL MACRO HOOK 60" SET/10 datasheet.pdf
RES 59.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 48POS datasheet.pdf