Vishay/Dale RNC50J1720DSB14
RNC50J1720DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1720DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 172 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1720DSB14.pdf
Availability of RNC50J1720DSB14
QUANTITY
RNC50J1720DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1720DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1720DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1720DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1720DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1720DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1720DSB14
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
CONN 8POS FMALE RCPT 12" 16AWG datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 24.42K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf