Vishay/Dale RNC50J1720DSB14
RNC50J1720DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1720DSB14
Brief Description
RES 172 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1720DSB14.pdf
Availability of RNC50J1720DSB14
QUANTITY
RNC50J1720DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1720DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1720DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)172
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1720DSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1720DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1720DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1720DSB14
IC FILTR 8TH ORDER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SHORT LINK INSUL PRE-ASSY 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 640X320X5MM W/ADH datasheet.pdf
RES 274 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf