Vishay/Dale RNC50J1721BSRSL
RNC50J1721BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1721BSRSL
Brief Description
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1721BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1721BSRSL
QUANTITY
RNC50J1721BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1721BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1721BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1721BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1721BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1721BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1721BSRSL
CONV DC-DC 3.3V IN 2.5V OUT 15W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
BOARD AVR-READY 2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
15KV 80A ASL - 2 SHOT - US datasheet.pdf