Vishay/Dale RNC50J1740BSRSL
RNC50J1740BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1740BSRSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1740BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1740BSRSL
QUANTITY
RNC50J1740BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1740BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1740BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1740BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1740BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1740BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1740BSRSL
CONN SOCKET 16-18AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
TOOL HAND INSERTION 100 POS datasheet.pdf
SW ROTARY SHAFT RT ANGLE BCD 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
BOARD DEV 802.15.4/ZIGB SMA CONN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL DUAL 10MSOP datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISC 7X7/8" S XCS datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
2098 0351 54 datasheet.pdf
ATTENUATOR 13 DB DC 18GHZ datasheet.pdf