Vishay/Dale RNC50J1740FSBSL
RNC50J1740FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1740FSBSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1740FSBSL.pdf
Availability of RNC50J1740FSBSL
QUANTITY
RNC50J1740FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1740FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1740FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1740FSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1740FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1740FSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1740FSBSL
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MAT DUAL LAYER SKY BLUE 30"X40' datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BEAD FERRITE 220 OHM 2.0A 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf