Vishay/Dale RNC50J1743BSBSL
RNC50J1743BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1743BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1743BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1743BSBSL
QUANTITY
RNC50J1743BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1743BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1743BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1743BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1743BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1743BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1743BSBSL
SENSOR OPTO SLOT 3MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD UART 64BYTE FIFO 80-LQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
MICRO 15 SKT 48" RBW datasheet.pdf