Vishay/Dale RNC50J1743BSBSL
RNC50J1743BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1743BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1743BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1743BSBSL
QUANTITY
RNC50J1743BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1743BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1743BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1743BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1743BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1743BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1743BSBSL
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG FREE/HANG 1POS SIZE 8 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD882 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf