Vishay/Dale RNC50J1762BSRE6
RNC50J1762BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1762BSRE6
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1762BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1762BSRE6
QUANTITY
RNC50J1762BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1762BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1762BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1762BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1762BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1762BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1762BSRE6
SWITCH TOGGLE 3POS W/LOCKING datasheet.pdf
REG 3.3V 1A ADJ 3PSIP SMD 12-SIP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 62.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING 721330 datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf