Vishay/Dale RNC50J1782BSRE6
RNC50J1782BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1782BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1782BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1782BSRE6
QUANTITY
RNC50J1782BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1782BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1782BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1782BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1782BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1782BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1782BSRE6
KEYBOARD EXTENSION PS/2 2M datasheet.pdf
DEKAFIX 8 FWZ MARKED 41-50 50/CD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36-LLP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 4SIP datasheet.pdf
EVAL KIT FOR AT86RF212B datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf