Vishay/Dale RNC50J1782FSRSL
RNC50J1782FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1782FSRSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1782FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1782FSRSL
QUANTITY
RNC50J1782FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1782FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1782FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1782FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1782FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1782FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1782FSRSL
CONN RECEPT 80POS .100 R/A DUAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 90POS 2.54MM T/H datasheet.pdf